ARNIKA GÓRSKA ( kupalnik górski)
Ważniejsze składniki:
kwasy organiczne, fitosterole, olejki eteryczne, triterpeny (arnidiol), seskwiterpeny (helenina), kwiatostany zawierają flawonoidy (przeważ nie pochodne kwercetyny i kemferolu)
Zastosowanie:
Koszyczek arniki stosuje się na dwa sposoby: Zewnętrznie: p/zapalnie, p/zakrzepowo, p/obrzękowo, bakteriostatycznie, przyspiesza wchłanianie krwiaków, gojący wrzody i oparzenia, stosowany do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej. Wewnętrznie: p/zapalnie, p/obrzękowo, moczopędnie, żółciopędnie, rozkurczowo, poprawiający krążenie, poprawiający trawienie. Arnika ma działanie wzmacniające na ścianki naczyń włosowatych.
RZEWIEŃ DŁONIASTY
Inne nazwy : rzewień chiński, rzewien palczasty
Bylina pochodząca z Chin i Tybetu rozprzestrzenił się dziko we Włoszech. W wielu krajach, również w Polsce jest uprawiany.
Uprawiany jest jako roślina lecznicza. Surowcem zielarski jest korzeń zebrany z dwu- lub trzyletnich roślin. Zawiera przede wszystkim garbniki wolne i związane antrachinony. Działanie rzewienia uzależnione jest od dawki. Przy stosowaniu małych dawek do ( 0,6 g ) działają ściągająco zawarte w korzeniu garbniki, natomiast przy dużych dawkach ( 1 do 3 g )działają czyszcząco antrachinony.
Rzewień stosuje się przy chronicznej obstrukcji ( zaparciach ), nieżytach żołądka i jelit oraz braku apetytu. Jeden ze składników proszku troistego.